Kurallar

Takım Kaptanı Kural Kitapçığını okumakla sorumludur.
Bir takım, 0-15 puan aralığındaki takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 3 puan kazanır , 16 ve üzerindeki puanda olan takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 4 puan kazanır , Lider takım 16 puan ve üzerindeyse bu takımı yenen takımlar ise 5 puan kazanır. 0 – 40 puan aralığında bir takıma yenildiğinde 2 puan kaybeder , 41 puan üzeri takıma yenildiğinde ise 1 puan kaybeder. Her takım Lig’e 0 puan ile başlayacaktır. Takımlar , müsabakalarından galibiyet veya beraberlik çıkarmaları halinde puan kazanacaklardır. Mağlubiyet ile ayrıldığı taktirde ise puan kaybedecektir. Kaybedilen puanlar , karşılaştığınız takımın klasmanına göre doğru orantılı şekilde puanınız azalacaktır. Ancak takımların puanı hiç bir zaman 0 ( Sıfır ) puanın altına düşmeyecektir. Bununla birlikte takımlar her zaman rekabetin içinde kendilerine yer bulabileceklerdir. 15 puan altındaki takımlar aldıkları mağlubiyetlerde puan kaybetmeyecek olup averaj olarak da hiçbir takım -3 averajın altına düşmeyecektir. Takımlar 1 ay içinde (Ayın 1’i ile 30’u arasında) yapacakları 4 maçın ardından +4 puan bonus kazanacaklardır. Eğer bu 4 maça 4 maç daha ilave ederlerse +4 puan daha bonus alacaklardır.
Sezon sonunda puan cetvelinde aynı puana sahip takımların sıralamasını belirlemek için genel averaja değil ikili averaja bakılacaktır, bu eşitse genel averaja, bu da eşitse atılan gol sayısına bakılacaktır.
Cesse Halısaha Ligi Organizasyonunda Futbol Sezonu 4 er ay süreyle yapılmaktadır. İlk sezon 1 Ocak 30 Nisan arası, 2. Sezon 1 Mayıs 31 Ağustos arası, 3. Sezon ise 1 Eylül 31 Aralık arası oynanacaktır.

Ligi ilk 13 sırada tamamlayan takım play off mücadelesi verecek olurken Sezonu 1. sırada tamamlayan takım direk final grubuna kalacak. Master Cup Şampiyonu da final grubuna kalacak.

Ligi 13-12-11-10. sırada tamamlayan takımlar ile 9-8-7-6. sırada tamamlayan takımlar 1. tur mücadelesi verecekler, kazananlar 2. turda 5-4-3-2. sırada sezonu bitiren takımlarla kura sonucu eşleşecekler. Burda da kazanan 4 takım birbirleriyle eşleşip final grubuna kalabilmek için son bir maç oynayacaklar. Bu son 2 maçta kazanan 2 takım da Final grubuna kalacaklar.
Yani 4 lü final grubunda Lig 1.si, Master Cup Şampiyonu, Play Off mücadelesi sonunda son 2 ye kalan 2 takım yer alacak.
4 lü final grubunda ise 4 takım birbirleriyle grup usulü maç yapacak olup grubu ilk 2 de tamamlayan takımlar büyük final oynayacak ve sezonun şampiyonu belli olacak. 

Master Cup Şampiyonu ile Lig 1. si aynı takım olursa final grubuna Lig 1.si ve Master Cup Finalisti kalır.

Sezon içinde Master Cup yada Premier Lig oynanmazsa ilk 2 takım final four a kalacak olup ilk 14 takım play off potasına girecektir.

Ödüller: Şampiyon olan takıma Kupa Madalya ve  (Kendilerinin belirlediği, önünde Cesse Halısaha Ligi reklamı olan) 1 er takım Dijital Forma hediye edilecektir. (7 Adet)

Maçların oynanacağı sahaları ve saatleri Cesse Halısaha Ligi Organizasyonu yetkilileri belirleyeceklerdir.
Takım kadrolarındaki oyuncuların play off larda mücadele edebilmesi için kendi takımlarında ligde o sezon en az 3 maçta oynamış olmaları gerekmektedir. Play Off larda bir takımda oynayan bir oyuncu başka bir takımda oynayamaz. Takımlar 3 maç oynamamış oyunculardan sadece 1 oyuncuyu play off larda oynatma hakkına sahiptirler.
Takımların ayda en az 2 maç yapmaları zorunludur, ayda 2 maç yapmayan takımın puanını sistem otomatikman sıfırlanmaktadır. (Üniversite öğrencilerinin ağırlıklı olduğu takımlar için bu kuralda güncelleme yapılmış olup bu takımlara ligde oynamadığı maçları ligin son ayında telafi etme şansı verilmiştir. Yani bu takımlardan biri Eylül ayında 2 maç yapıktan sonra üniversiteye gidip Ekim ve Kasım ayı maçlarını oynamazlarsa Aralık ayında bu 2 ay için toplamda 4 maç oynadıklarında mevcut puanları silinmez, kaldığı yerden devam eder.) Lige yeni katılan bir takım ayın 15 inden sonra katıldıysa o ay 1 maç yapsa da kazanmış olduğu puanlar sıfırlanmaz. 5 Puanın altındaki takımların puanı ayda 2 maç yapamasalar da sıfırlanmaz. 5 puandan daha fazla puanı olan takımlar puanı silindiğinde puanı 5 e düşürülür. 
Takımların sahaya maçın başlama süresinden en geç 15 dakika önce gelmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde maçın başlaması gecikecektir. Cesse Halısaha Ligi Organizasyonu olarak bütün maçlarda oyunculara maksimum seviyede hizmet verebilmek adına bu konuda büyük hassasiyet göstermekteyiz. Maçın başlaması için iki takımdan en az 5’er kişinin sahada olması yeterlidir. 5 kişiden az oyuncusu bulunan takımların maça başlamasına izin verilmez. 
Maçı alınan takım maç günü maça gelemeyeceğini bildirirse maçı hükmen kaybetmiş olur ve rakibin puan durumuna göre puanı ve -3 averaj düşürülür rakibine de rakibinin puan kategorisi orantısında puan eklenir. (Ayrıca maçı iptal eden takım saha ücretini ve hakem ücretini sahaya ödemek zorundadır.) Gün içinde iptal edilen maçlardan dolayı oluşan hükmen galibiyet yada mağlubiyet bonus maçında ve aylık 2 maç kuralında geçerli olmaz, sadece ayın son gününde bu tür bir durum söz konusu olursa maçı iptal eden takımın rakibine bonus maçında veya aylık 2 maç kuralında geçerli olur.
Play off maçlarında takımlar sahaya en fazla 4 lisanslı oyuncuyla çıkabilir, bunlardan 1 tanesi Süper Amatör ve üzeri ligde oynuyor olabilir.
Detaylar;
Oyuncular güncel lisans durumuna göre bu statüye girer yada girmez, yani Ocak ayında oynanacak olan Play Off larda lisans sınırına takılı oyuncular 2023 Temmuz sonrası lisansı olan oyunculardır. Oyuncuların bu kategorilerde oynamış olmasına bakılmaksızın lisansı 1. Amatör Küme yada üzerinde lisansı çıkmışsa o oyuncu lisanslı oyuncu statüsünde yer alır. Genç takım statüsünde oynayan oyuncular kendi kategorilerinde klasmanda oynuyor iseler lisanslı oyuncu statüsüne girmezler, 1. kümede oynayan oyuncular 1. küme lisanslı statüsüne girerler, elit ve akademi liginde oynayan oyuncular ise Süper amatör ve üzeri lisanslı statüsüne girerler.
Senenin Şampiyonunu belirlemek için yapılan Büyük Finalde Kapanış Sezonu ile Açılış Sezonu maç yapacak olup kazanan takım senenin Şampiyonu olacaktır. Açılış Sezonu Şampiyonunun kadrosu zaten güncel olduğu için play off ta oynattığı misafir oyunculardan 1 tanesini kendi kadrosunda dahil edip, bunun dışında 1 tane misafir oyuncu oynatma hakkına sahiptir. Bir önceki sezon Şampiyonu yani Kapanış Sezonu Şampiyonu olan takım ise ligde aktif devam ediyorsa güncel sezondaki play off kadrosuyla + 1 misafir oyuncuyla bu büyük final maçına çıkabilirken eğer ligde aktif olarak devam etmiyorsa şampiyon olduğu sezondaki play off kadrosu ve burada oynayan 1 misafir oyuncusunu kadrosuna dahil edip bunun dışında +1 misafir oyuncu oynatma hakkına sahiptir. Yine Master Cup – Premier Lig Şampiyonu olan takım Final Four da kendi kadrosuyla ve grup maçları sonrası oynattığı 1 oyuncuyu kendi kadrosuna dahil edip bunun dışında +1 misafir oyuncu oynatma hakkına sahiptir. Ligde play off oynayıp final four a kalan takımlar ise play off sürecinde oynattığı misafir oyunculardan birini final four sürecinde kendi kadrolarına dahil edip final four da +1 misafir oyuncu oynatabilirler.
Oyuncuların sağlığı açısından , sahaya vidalı krampon ile çıkmaları kesinlikle yasaktır. Oyuncular halı saha ayakkabısı veya plastik tabanlı kramponlar ile mücadele edebilirler.
Cesse Halısaha liginde oynanan karşılaşmaların toplam süresi 50 dakikadır. İlk yarısı ve ikinci yarısı 25’er dakika olmak üzere iki yarı halinde oynanır. Maç başladığı dakikadan itibaren toplamda 50 dakika oynanan maça hakem duruma göre uzatma ekleyebilir, uzatma durumu olmadığında eklemeden de maçı bitirebilir. Bir takım 3 oyuncu değiştirme hakkına sahiptir ve oyundan çıkan bir oyuncu tekrar oyuna giremez.
Bir Oyuncu bir maçta kırmızı kart görürse en az 1 maç ceza alır, bir oyuncu kırmızı kart görsün ya da görmesin hakem ve gözlemci raporuna göre disiplin kuruna sevkedilebilinir ve burada yapılan oylama sonucu ceza alabilir. 
Bir oyuncu ligde gördüğü kırmızı kartın cezasını ligde çeker. Play off ta kırmızı kart gören bir oyuncu ligde oynanilan lig maçında cezasını çekebilecek olup diğer turnuvada (Master Cup, Premier Lig) gördüğü kirmizin kartın cezasini ligde çekmez, kendi oynadığı turnuvada maç cezasını çeker.
Cesse halısaha Liginde fair play ön planda olduğu için hakeme ve rakibe yapılacak hakaret, küfür, tahrik ve tehtitlerde ciddi maç cezaları gelecektir. Bu yüzden önce Rakibe ve Hakeme saygı bu ligde esastır. Ligimizde Hakem atamalarını Batmaz Hakem grubu yapmaktadır, maç sonrası oyunculara ve takımlara verilecek ihtar, ihraç ve maç cezalarını hakem raporuna göre Batmaz Hakem Grubu tarafından belirleyecektir. 
Bazen bir oyuncu peş peşe oynanan 2 maçta da oynama durumundan dolayı ilk maçta kırmızı kart gördüğünde diğer maçta oynamasında (2. maçtaki takımını mağdur etmeme adına) sıkıntı yoktur  fakat kırmızı kart gördüğü günden sonraki günden itibaren takımı ile maç cezası sayısında oynamadığı sürece cezasını çekmeden ligde her hangi bir takımda oynayamaz.
Bir oyuncu bir takımda kırmızı kart gördüyse ve takımı da oyuncu kendi cezasını çekemeden ligden çekilirse o oyuncu başka bir takıma transfer olup cezasını yeni takımıyla çekip maçlarına devam edebilir fakat play off ta sadece cezasını tamamladığı takımda oynayabilir.
Kırmızı kart cezası olan bir oyuncu, ya da play off ta kadroda olmayan veyahut 1 den fazla lisanslı statüsünde yer alan oyuncu oynatan takım maç sonunda tespit edildiğinde rakip takım itiraz ettiği taktirde maçı hükmen kaybetmiş sayılır.
Oyun içinde kaleciye geri pas uygulaması aktiftir ve kalecinin kendi takım arkadaşından gelen pası eliyle tutması , rakip takıma en direk serbest vuruş kazandırır.  Kazanılan serbest atışlarda (Faul,frikik,aut,santra,en direk serbest vuruş ) topun mutlaka durması ve oyunun bu şekilde başlatılması gerekmektedir. Oyun durmadan başlarsa hakem oyunu durdurur ve pozisyonun olduğu yerden topun durdurularak oyunun başlatılması kararını verir. Serbest vuruşlar esnasında kurulacak baraj mesafesi , her saha ve zeminde hakem adımları ile 7 adım olacaktır. Bu kuralı ihlal eden futbolcular birinci ihlalde uyarı ikinci ihlalde ise sarı kart ile cezalandırılacaktır. Taç atışı kullanan oyuncular ise topu çizginin 1 metre (1 Adım) ilerisine koyarak oyunu başlatmalarında sıkıntı yoktur. Taç atışından direk kaleye giden top sonrası oyun aut atışıyla başlar. Fakat her hangi bir oyuncuya temas edip gol olursa bu gol geçerli olur. Yine sahanın üst filesinden sekip direk kaleye giden gol geçersiz olurken fileden sektikten sonra bir oyuncuya temas edip de gol olursa bu gol geçerli olur. Kaleci degajı ve aut vuruşu sonrası gelen gol ve kale vuruşundan ağlarla buluşan toplar gol değeri kazanacaktır. Takımlar serbest vuruş kullanırken kullanan takım oyuncusu rakip kale çizgisine 5 adım mesafeden daha fazla yaklaşamaz ( Bu kuralın sebebi kale önünde kaleci ile rakip oyuncuların itiş kakışını önleme amaçlıdır.) Santra yapan takımın rakibi topa 5 adımdan daha fazla yaklaşamaz. 
Disiplin Kurulunda alınan karar gereği Maç gözlemcisi saha içinde görev yaptığı-video çektiği sürece yardımcı hakem statüsündedir. Maç hakemi gerektiğinde gözlemciye başvurabilir.
Maç oynanırken Video çekildiği esnada hakem bir pozisyonda kararsız kalırsa ve oyun durmadan bu pozisyonun devamında gol olursa videoya bakma hakkına sahiptir (kararından eminse zorunlu değildir.)
Takımlar disiplin yönetmeliğince sadece saha içinde olan durumlardan sorumlu değildir. Takımlar adına sahalara gelecek taraftarlar , hakeme , gözlemciye , yardımcı hakeme , rakip futbolculara karşı sözlü yada fiili rahatsız edici bir harekette bulunuyorsa , hakemler bu kişilerin desteklemeye geldiği takımın taraftarı olduğunu biliyor yada bu fikre kanaat getiriyorsa , bunun sonucunda taraftarların desteklediği takıma ihtar , puan silme , ligden ihraç gibi cezaların verilmesi söz konusudur. Maç oynandığı sürece her iki takım oyuncuları , hakem ve gözlemci dışında sahaya her hangi bir kişinin girmesi kesinlikle yasaktır. Bu kuralın ihlali durumunda hakemin maçı tatil etme yetkisi vardır , maçın hakemi maçı iptal etmesi durumunda sahaya giren taraftarın takımı skor ne olursa olsun 3 0 hükmen mağlup kabul edilir.  Yine takımlar sadece saha içindeki davranışlarından mes’ul olmazken hem saha dışına çıktıktan sonra hem de sosyal medyadaki yorumlarından ve mesajlarından da sorumludur. Rakip takımı ve organizasyonu küçük düşürecek, hakaret edecek, kin ve nefret söylemlerinde bulunulan yorumlardan mesajlardan dolayı disiplin kuruluna sevkedilecektirler. Ceza alan takımlar veya oyuncular , ceza aldıkları günden itibaren 24 saat içinde itirazda bulunabilirler. Dilekçelerini 24 saat içinde yollamayan takım veya oyuncuların daha sonra bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.
Kırmızı kart cezalısı yada kural ihlali yapılacak sayıda lisanslı oyuncu oynatan takım şikayet halinde doğruluğu tespit edilirse 3 0 hükmen mağlup sayılır. Bunun takibi takımlar tarafından yapılır, itirazlar 24 saat içinde yapıldığı taktirde işleme alınacaktır.
Ceza alan bir oyuncu aldığı ceza doğrultusunda oynayamaz. Kendi takımının maç yaptığı süre içinde cezasını tamamladığı zaman oynayabilir. Oyuncunun cezası bitene kadar misafir olarak farklı takımlarda da oynayamaz. Misafir olarak başka bir takımda oynaması için öncelikle kendi takımında cezasını tamamlaması gerekir. Bir oyuncu küfür, darp gibi sportmenlik dışı hareketlerden dolayı kırmızı kart görürse maç cezası bitmeden hiçbir takımda oynayamaz fakat 2 sarı karttan kırmızı kart görüp oyunun doğal akışından kırmızı kart görme durumunda rakip takım müsaade ederse oynayabilir. 
Yine yeni uygulama gereği rakibe fiili müdahale ve küfürlü söylemde minimum 4 maç ceza verilecek olup durumun raporuna göre disiplin kurulunca bu ceza daha da arttırıla bilinir.
Hakeme yüksek sesle bağırmak, aşırı itiraz, küçük düşürücü, hakaret içerikli söylemler sarı kart kart ile cezalandırılacak olup yine rapor edilmesi halinde disiplin kurulunca ihtar ve maç cezası verilecektir.
Takımlar sezonda 1 kere isim değişikliğine gitme hakkına sahip olup aynı sezonda 1 den fazla takım isim değişikliği yapamaz.
Play Off 1. Turundan final maçına kadar bir takım sahadan çekilirse çekilen takımın oyuncuları 2 sezon ligden ihraç cezası alır. Çekilecek takımlar kura öncesi bildirmek zorundadır.

Takımlar play off ta sadece  1 tane misafir oyuncu oynatabilir. Rakip takım müsaade etse de bu kural dışına çıkılamaz.

Takımlar oynadıkları maçın ardından 24 saatlik süre içerisinde rakip takımın kadrosuna itiraz edebilirler, itiraz edilmeyen maçın skoru 24 saat içinde tescil edilir.

Oynanan maçın kadrosuna sadece rakip takım değil 3. Bir takım da itiraz edebilir.

Bir takım sahadan çekildiğinde skor 3 0 dan daha az bir averaja geliyorsa 3 0 hükmen mağlup olur vede 3 puanı silinir, skor 3 0 dan daha fazla averajda ise sahadan cekildigindeki skor tescil edilir ve ayrıca 3 puanı silinir.

Bilindiği üzere lig serbest bir lig olduğu için ligde fikstür yok ve Takımlar maç günlerini kendileri belirliyor fakat play off ta sürecin sağlıklı ilerlemesi için maç gün saat ve sahalarını organizasyon belirlemektedir. Takimlar buna uymak durumundadır.
Play Off ve final four maçları haftaiçi, final maçı ise pazar günü organizasyonun belirlediği saat ve sahada oynanacaktir

Bu kural kitapçığında yazmayan normal dışı bir durumla karşılaşıldığında Tff kurallarından bilgi alınıp ona göre karar verilecektir.